Csongrád Város Védőnői Szolgálata

A Védőnői Szolgálat bemutatása

Tájékoztató a védőoltásokról

vedooltas.jpg

Napjainkban egyre többet hallunk a védőoltásokról. Ezzel az összegzéssel szeretnénk eloszlatni a tévhiteket, vagy éppen megerősíteni a már eddig is ismert tényeket.

A fertőző betegségek nem ismernek határokat, nincsenek tekintettel jómódra vagy szegénységre, tehát tenni kell annak érdekében, hogy a gyermekeink védettek legyenek olyan betegségekkel szemben, melyek évtizedekkel ezelőtt még rettegett betegségek voltak.

A fertőző betegségek megelőzésének leghatékonyabb és leggazdaságosabb módja a védőoltások alkalmazása, ezért is kötelező többségük.

A védőoltási rend úgy került kialakításra, hogy egyes oltásokat akkor kapja meg a csecsemő/kisgyermek, amikor az anyától, az anyatejjel már nem biztosított a kellő védelem, és a gyermek a legfogékonyabb a betegségre.

Mostanában hangot kaptak olyan vélemények, amelyek megkérdőjelezik a védőoltások szükségességét. Sokan azért vannak ezen a véleményen, mert nem ismerik azokat a betegségeket, amelyek ellen a védőoltások hatékony védelmet nyújtanak. És miért nem ismerik? Éppen azért, mert a védőoltások hatására ezek eltűntek. Az oltások szükségessége éppen ezért, nemhogy nem kérdőjelezhető meg, hanem alapvetően fontos preventív/megelőző tevékenység.

Mit kell tehát mérlegelni a védőoltások esetében:

  • Megelőzhető-e súlyos, esetlegesen komoly szövődményekkel járó betegség?
  • Egészséges-e a gyermek, amikor az oltás ideje eljön?

Az oltásokat szigorú rendben, bizonyos életszakaszokhoz kötve kapják meg gyermekeink. A védőoltások igen érzékenyek a külső hatásokra, ezért fontos, hogy a tanácsadóban kapják meg a gyerekek az oltást, amikor betöltötték az optimális életkort.

A szervezet védekező rendszere az immunrendszer. Egyes fertőző betegségek átvészelése után az immunrendszer életre szóló védettséget biztosít.

Hogyan hatnak a védőoltások?

A védőoltás adásakor az immunrendszert mesterségesen késztetjük a védettség kialakítására. A védőoltások a betegségek természetes kórokozójának elölt, gyengített formáját, vagy a kórokozó azon részét tartalmazza, amely a védettség kialakítását biztosítja.

Vannak-e veszélyei, mellékhatásai a védőoltásoknak?

A védőoltásnak, mint minden gyógyszerkészítménynek, lehetnek mellékhatásai, amelyek az oltóanyag jellegéből, illetve az oltás beadásának technikájából adódnak.

A védőoltás beadása után oltási reakciók jelentkezhetnek, amelyek az immunizációval/védettség megszerzésével járó kísérő jelenségek. Ilyen lehet pl: a hőemelkedés, alacsony láz, az oltás helyén bőrpír, duzzanat.

A védőoltást egészséges, ép immunrendszerű egyéneknek lehet beadni, amelyet minden védőoltást megelőzően a gyermekorvos ellenőriz.

A kötelező védőoltások rendje:

Védőoltások

Esedékesség

BCG

 

 Néhány napos korban/ kórház/

Infanrix IPV Hib + Prevenar

 

- 2  hónapos kórban

Infanrix  IPV Hib

 

- 3 hónapos korban

Infanrix IPV Hib + Prevenar

 

- 4 hónapos korban

Prevenar

Varivax

Priorix 

Varivax

 

-12 hónapos korban

-13 hónapos korban

-15 hónapos korban

-16 hónapos korban

Infanrix IPV Hib

 

 -18 hónapos korban

Infanrix IPV

 

- 6 éves korban

Dt- Priorix

 -12  éves korban  6. osztály /iskola/ korosztály szerint

 Hepatitis B

 

HPV védőoltás /kérhető/

 -13 éves korban  7. osztály / iskola/ korosztály szerint

-7. osztályos lányok körében

 

Bővebb információ a védőoltásokról:

vedooltas.lap.hu

www.oek.hu



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 14
Tegnapi: 11
Heti: 114
Havi: 502
Össz.: 186 524

Látogatottság növelés
Oldal: Védőoltások
Csongrád Város Védőnői Szolgálata - © 2008 - 2024 - csongradi-vedonok.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weboldal szerkesztő mindig ingyenes. A weboldal itt: Ingyen weboldal

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »